30/01/2026 0 Kommentarer
Fernisering | Betina Grønbæk | Maleri og keramik
Fernisering | Betina Grønbæk | Maleri og keramik

Kom indenfor til farver, liv og spirende forårsfornemmelser.
Søndag den 22. februar kl. 14 åbner Udlejre Kirke dørene til en ny udstilling med kunstneren Betina Grønbæk. En livlig samling af farverige og fantasifulde malerier og keramiske værker.
Betina Grønbæk bor i dag på et tidligere landbrug på Fyn sammen med sin familie. Kreativiteten har fulgt hende hele livet, fortæller hun:
“Jeg er født med en stor kreativ passion, som jeg har dyrket on/off hele livet.”

Som barn og ung gik hun på opdagelse i fantasiens verden og skrev historier – en passion, der senere førte til udgivelsen af bøgerne "Skyggerne fra fortiden" og “Et nyt liv”, som er de to første romaner i Betinas trilogi “Skyggerne fra fortiden”.
Efter flytningen til Fyn har det visuelle udtryk for alvor fået plads. Her voksede modet til at udfordre sig selv og give kreativiteten frit løb.
I dag arbejder hun primært med akrylmaling og har bevæget sig fra det naturalistiske mod det abstrakte. Resultatet er et farverigt univers af pasteltoner, levende former og vibrerende kompositioner. Et univers, hun selv beskriver som “et pastelparadis af glade og livlige farver.”

Hun tiltrækkes af det skæve og det legende “det der er lidt anderledes og lidt for meget” og netop dét kendetegner både hendes malerier og hendes keramiske værker. Målet er ikke at forklare, men at give plads til glæde og energi:
“Mit ønske og mål er, at man skal blive glad af at se på det.”
Ferniseringen markeres med et glas vin og lidt snacks, og alle er hjerteligt velkomne til en eftermiddag, hvor forårets lys, kunstens farver og ny energi får lov at lyse op i Udlejre Kirkes galleri.
Kommentarer